* به علت نوسانات لحظه ای در بازار ، گرفتن تائید قیمت از واحد فروش الزامی می باشد *میلگرد حرارتی | گروه صنعتی آریا | بورس فروش آهن آلات صنعتی و ساختمانی
تیرآهن IPB
تیرآهن IPB
نوامبر 13, 2020
تیرآهن فایکو
تیرآهن فایکو
نوامبر 24, 2020

میلگرد حرارتی

یکی از انواع میلگردها میلگرد حرارتی است که نسبت به میلگرد معمولی کاربرد بیشتری دارد. استفاده از میلگرد حرارتی موجب می‌شود تا استحکام بتن بیشتر تضمین شود و از وقوع پیامدهای احتمالی و بروز خطرات جلوگیری به عمل می‌آورد.

میلگرد حرارتی چیست؟

برای این که بدانید میلگرد حرارتی چیست، باید متوجه باشید که برای مقابله با تنش های متفرقه در بتن بالایی، میلگرد حرارتی در دو سمت عمود بر هم در بخش بالایی تیر حدود 2 سانتی متر پایین تر از سطح بالایی تیر قرار می گیرد. قطر میلگرد حرارتی برای میلگرد ساده حداقل 5 میلی متر و برای میلگرد با مقاومت بالا 4 میلی متر و کمترین سطح مقطع این میلگرد 1.25 در هزار سطح مقطع دال بالایی در امتداد تیرچه و 1.75 در هزار سطح مقطع دال بالایی در جهت عمود بر امتداد تیرچه است.

بیشترین فاصله میان دو میلگرد حرارتی 25 سانتی متر است. اگر میلگرد بالایی تیرچه داخل 5 سانتی متری بالایی قرار گیرد، به عنوان میلگرد حرارتی منظور خواهد شد. باید فولادی معادل 0.15 سطح مقطع فولاد وسط دهانه با وجود طرح تیرچه ها با فرض تکیه گاه ساده اضافه شود. میلگرد حرارتی دست کم تا فاصله دهانه آزاد از تکیه گاه به سمت درون دهانه امتداد می یابند.

کاربرد میلگرد حرارتی

میلگرد حرارتی برای از بین بردن و به حداقل رساندن اثرات ناشی از تغییرات حرارتی در ساخت ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای آن که درک بهتری از موضوع داشته باشیم، باید بدانیم که اصلاً تغییرات حرارتی چه هستند و چه زمانی اتفاق می‌افتند؛ در پاسخ باید گفت که علت اصلی این اتفاق به پدیده‌ای به نام «جمع شوندگی» باز می‌گردد. این پدیده در زمانی اتفاق می‌افتد که بتن خشک می‌شود. همان طور که می‌دانیم، بتن در روزهای اولیه میزانی از رطوبت را در خود دارد که به مرور زمان این رطوبت از بین رفته و بتن خشک می‌شود.

اما هم‌زمان با از بین رفتن این رطوبت، در بتن انقباض صورت ‌می‌گیرد و جای خالی رطوبت را ذرات بتن به تدریج پر می‌کنند؛ در نتیجه این انقباض سبب می‌شود که تنش‌هایی از جنس کششی در بتن ایجاد شده و ترک‌هایی به وجود آید. استفاده از میلگرد حرارتی سبب می‌شود تا این ترک‌ها کنترل شوند؛ در حقیقت ترک‌های بتن تا حدی طبیعی هستند و تا زمانی که خفیف و جزئی باشند، خطری را متوجه بتن نمی‌سازند؛ اما اگر به صورت گسترده تمام سطح بتن را فرا گیرند و با یکدیگر مرتبط شوند، می‌توانند منجر به فروپاشی آن شوند. میلگرد حرارتی کمک می‌کند تا ترک‌های بتن توسعه پیدا نکنند و به صورت کنترل شده در همان محل به صورت کوچک باقی بمانند.

دلایل استفاده از میلگرد حرارتی چیست ؟

همان‌طور که بیان شد مهم‌ترین علت استفاده از میلگرد حرارتی کاهش تنش حاصل از سخت شوندگی بتن و جلوگیری از ترک خوردگی است، اما در مورد استفاده از میلگرد حرارتی می‌توان به سه مورد دیگر نیز اشاره کرد.بسیاری از مهندسان سازه بر این عقیده هستند که در صورت عدم استفاده میلگرد حرارتی در سقف و بروز ترک‌های عمیق و عرضی، یکپارچگی دیافراگم سقف دچار گسیختگی شده و در صورت بروز زلزله این گسیختگی باعث متلاشی شدن سقف می‌گردد.استفاده از میلگرد حرارتی علاوه بر کاربرد اصلی خود به بهبود باربری نیز کمک شایان توجهی می‌نماید. همچنین از دیگر مزایای استفاده از آن‌ها می‌توان به جلوگیری از تخریب سقف در هنگام آتش‌سوزی اشاره کرد.