* به علت نوسانات لحظه ای در بازار ، گرفتن تائید قیمت از واحد فروش الزامی می باشد *ورق آلیاژی | گروه صنعتی آریا | بورس فروش آهن آلات صنعتی و ساختمانی
تیرآهن فایکو
تیرآهن فایکو
نوامبر 24, 2020
قیمت ورق سیاه
قیمت ورق سیاه
نوامبر 24, 2020

ورق آلیاژی

ورق آلیاژی و راهنمای خرید آن

ورق آلیاژی از یک فلز اصلی، معمولا آهن‌ آلات، و ترکیبات دیگر مانند مس، کربن و روی ساخته می‌شود. ویژگی‌های منحصر به‌فرد ورق آلیاژی این امکان را به‌وجود آورده است تا بتوان از این محصول در بخش‌های مختلفی از صنعت مانند پتروشیمی، راه‌سازی، پل‌سازی و بسیاری موارد دیگر استفاده کرد. مقاومت در برابر زنگ‌زدگی، از جمله اصلی‌ترین ویژگی ورق آلیاژی به‌حساب می‌آید. این ویژگی ورق آلیاژی در موقعیت‌هایی که ماشین آلات در مواجه با عوامل نامساعد محیطی قرار دارند، حائز اهمیت است. علاوه بر آن، ورق آلیاژی دارای قابلیت ضد فرسایشی بالایی بوده و در شرایطی که قطعات در برخورد مداوم با یکدیگر هستند، یک مزیت بزرگ به‌شمار می‌رود. همچنین، ورق آلیاژی به دلیل آن‌ که دارای سختی بالایی است، قابلیت استفاده در شرایطی که تنش مکانیکی در آن‌ها بالاست را دارد. پی بردن به کیفیت ورق آلیاژی پیش از استفاده کار دشواری است، بنابراین پیشنهاد می‌شود با انتخاب صحیح فروشگاه عرضه کننده این محصولات از کیفیت آن مطمئن شوید.

ورق آلیاژی (Alloy steel) چیست؟

ورق آلیاژی، ورق آهنی است که با کربن ترکیب شده و فولاد را می سازد. برای بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی آن، عناصری افزوده می شود که تحت عنوان عناصر آلیاژی خواده می شوند. درصدهای متفاوت از این عناصر، خواص متفاوتی در فولاد ایجاد می کند. میزان عناصر در فولاد آلیاژی از 1 تا 50 درصد وزنی می تواند باشد. عنصرهایی که بیشتر برای این هدف کاربرد دارند، عبارتند از: منگنز (پرکاربردترین)، نیکل، کروم، مولیبدن، وانادیم، سیلیسیم و بور. عنصرهای کم کاربردتر عبارتند از: آلومینیم، کبالت، مس، سریم، نیوبیم، تیتانیم، تنگستن، قلع، روی، سرب و زیرکونیم.آهن ساده ترین نوع فولاد است که 99% وزنی Fe و 1% ناخالصی دارد.

از ترکیب عنصرهای فلزی با فولاد (آلیاژسازی) برخی ویژگی‌های فولاد مانند مقاومت، سختی، چقرمگی، سایش، سخت شدگی و مقاومت در دمای بالا به میزانی درخور توجه بهبود می‌یابد. برای دستیابی به بعضی از این ویژگی‌ها باید علاوه بر ترکیب عناصر ، عملیات حرارتی نیز بر روی فلز انجام گیرد.آلیاژ (Alloy) کلمه ای فرانسوی به معنی ترکیب کردن است. مخلوط یا محلول جامد فلزی متشکل از یک فلز اصلی است که آن ‌را فلز پایه می‌گویندف با یک یا چند عنصر فلزی و یا غیرفلزی. آلیاژ معمولا خواصی متفاوت از عناصر تشکیل دهنده خود دارد.

انواع ورق آلیاژی در ایران

ورق آلیاژی A283 گرید c
ورق آلیاژی a516 گرید 70
ورق آلیاژی st52

کاربرد ورق آلیاژی

مخزن های تحت فشار
مصارف استحکام بالا
سختی بسیار بالا
مقاومت در برابر زنگ زدگی
ورق آلیاژی دارای مقاومت در برابر خورندگی هوا
ورق آلیاژی دارای مقاومت در برابر نمک های دریایی
صنایع ساخت قطعه و ابزار
راه سازی ،پل سازی و شهرسازی
فولاد های مقاوم در برابر اسید

ورق آلیاژی

آهنی:الیازی که پایه انها از اهن تشکیل شده باشد یعنی درصد بیشتر آلیاژ را آهن تشکیل داده باشد مثل:فولاد
غیر آهنی:همان طور که از اسمش پیداست یعنی پایه تشکیل دهنده آلیاژ غیر اهن است مثل:مفرق